Klimatyzacja to obecnie niemal standard w nowoczesnych domach oraz biurach, których bywalcy stawiają przede wszystkim na maksymalny komfort termiczny – zarówno w gorące, jak i te chłodniejsze dni. Skoro tak, dlaczego wciąż słyszymy, jakoby klimatyzacja stanowiła zupełnie nieopłacalną, a wręcz szkodliwą inwestycję? Z doświadczenia wiemy, że wiele tych twierdzeń stanowi wynik nieumiejętnego korzystania z systemów klimatyzacyjnych. Dobry montaż oraz prawidłowe użytkowanie stanowią składowe efektywności tego rodzaju urządzeń. Tymczasem osoby decydujące się na klimatyzację nierzadko nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele błędów popełniają w czasie użytkowania swojego sprzętu. Postanowiliśmy przedstawić te najczęstsze, by uwrażliwić na nie wszystkich posiadaczy klimatyzatorów.
Używasz klimatyzacji? Sprawdź, czy nie popełniasz tych pomyłek!
Do najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników klimatyzacji jest przede wszystkim ustawianie jej na bardzo niską temperaturę w celu szybszego schłodzenia danego pomieszczenia. Chociaż w istocie może to przynieść niemal natychmiastowy efekt, w dłuższej perspektywie przekłada się na niepotrzebne, nadmierne zużycie energii oraz samego urządzenia. Dobrze jest pilnować, by temperatura oscylowała w granicach prawidłowej (ok. 21-22°C) – jeżeli będzie za niska, może między innymi narazić osoby przebywające w pomieszczeniu na zachorowanie, doprowadzając do wystąpienia szoku termicznego. To jednak nie koniec błędów popełnianych przez użytkowników klimatyzacji! Sprawdź, czy którekolwiek z wymienionych poniżej pomyłek dotyczą Ciebie.
- Brak regularnego czyszczenia filtrów w klimatyzatorach to kolejny poważny błąd, jaki popełniają użytkownicy. To właśnie filtry są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza z pyłów, kurzu, bakterii oraz innych szkodliwych drobnoustrojów, jakie mogą przyczyniać się między innymi do chorób układu oddechowego. W miarę upływu czasu, filtr zbiera coraz więcej zanieczyszczeń, co finalnie może doprowadzić do jego zatkania. To zaś wpływa na zmniejszoną efektywność pracy całego urządzenia i zużywanie przez klimatyzator coraz więcej energii.
- Używanie klimatyzacji przy otwartych oknach i drzwiach również zalicza się do nieprawidłowego postępowania z klimatyzacją. Doprowadza ono do tego, że klimatyzator pracuje niemal przez cały czas z maksymalną mocą, co przekłada się na rachunki za prąd.
- Zbyt częste uruchamianie i wyłączanie klimatyzacji w celu oszczędzania energii to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom, takie działanie wyłącznie zwiększa zużycie energii. Wszystko za sprawą faktu, że klimatyzatory zaprojektowane są do pracy w sposób ciągły, a nagłe wyłączanie oraz ponowne uruchamianie finalnie może doprowadzić do ich znacznie szybszego zużycia.
- Wybór nieodpowiedniego miejsca dla klimatyzatora oraz jednostki zewnętrznej to typowy błąd nowicjusza, którego konsekwencje mogą być długofalowe. Niektóre agregaty urządzeń nie pracują bezszelestnie, co może wpływać nie tylko na kwestie techniczne, lecz komfort własny czy sąsiadów. Stąd tak istotne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gwarantującego, że strumień chłodnego powietrza nie będzie kierowany bezpośrednio na człowieka.
Zamiast powielać błędy, skontaktuj się z ekspertami!
W K-lima doskonale wiemy jak postępować z klimatyzatorami tak, aby te pozostawały wydajne i mogły służyć przez naprawdę wiele lat. Nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji jest w stanie doprowadzić do znacznego zużycia sprzętu. Dlatego tak ważne, by w przypadku niewiedzy zawsze móc skonsultować się ze specjalistą, który doradzi i skoryguje potencjalne błędy, tym sposobem pomagając cieszyć się wydajnym sprzętem przez znacznie dłuższy czas. W K-lima oferujemy również profesjonalny serwis klimatyzacji, stanowiący swoisty klucz do zadbania o komfortowe oraz świeże powietrze w otoczeniu. Zadbaj o swój klimatyzator zawczasu, by móc cieszyć się wysokim poziomem komfortu termicznego. Pamiętanie o oczyszczaniu oraz serwisowaniu klimatyzacji to obowiązek każdego użytkownika! Inaczej zaniedbane urządzenie może spowodować, że wydobywające się z niego powietrze rzeczywiście będzie w stanie realnie zaszkodzić zdrowiu, tym samym powodując mało efektywne chłodzenie – zaś sam klimatyzator będzie mało podatny na awarie.