Powszechność montażu klimatyzacji w blokach mieszkalnych rośnie praktycznie z dnia na dzień. Rekordowo upalne lata czy mniej mroźne zimy sprawiają, że klimatyzatory odnotowują aktualnie imponujące wyniki sprzedaży. Musisz jednak wiedzieć, że jeżeli chcesz poprawić komfort termiczny codziennego funkcjonowania, powinieneś spełnić szereg norm prawnych. Jakie są to formalności? Spokojnie – wszystko wyjaśniamy. Eksperci z firmy K-LIMA przygotowali praktyczną pigułkę z najważniejszymi informacjami. Dzięki niej unikniesz przykrych konsekwencji łamania przepisów przy montowaniu zewnętrznych układów wentylacyjnych. Zapraszamy do lektury!
Szybki rzut oka na formalności związane z montażem klimatyzacji w bloku
Na wszelkiego rodzaju zmiany i modyfikacje przy elewacjach bloków mieszkalnych zgodę musi wydać spółdzielnia bądź wspólnota mieszkaniowa. Montaż klimatyzatorów nie będzie w tego typu przypadkach stanowić żadnego wyjątku. Nawet jeżeli planujesz zewnętrzny komponent umieścić na balkonie bądź tarasie, niezbędne będzie otrzymanie stosownego, pisemnego zezwolenia. Wszystkim naszym Klientom w pierwszej kolejności rekomendujemy dokładne zapoznanie się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej. Mogą być one różne, zależne od terytorium umieszczenia bloku czy też innych aspektów. Poszukaj tam informacji, do kogo i jakie dokumenty musisz kierować celem zgłoszenia chęci montażu klimatyzatora w mieszkaniu. Następnie zgłoś taki zamiar do podanego tam podmiotu i postaraj się o uzyskanie zgody sąsiadów. Ten ostatni krok nie jest obowiązkowy, ale z doświadczenia wiemy, że istnieją wspólnoty mieszkaniowe wymagające przedstawienia opinii pozostałych mieszkańców bloku, w którym posiadasz własne lokum.
Jak wyglądają przepisy dotyczące instalacji klimatyzacji w bloku mieszkalnym?
Najważniejsze informacje znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co prawda nie będziemy tutaj przytaczać kompletu obostrzeń, natomiast skupimy się na wyłącznie najważniejszych aspektach. Żeby klimatyzacja mogła być legalnie zamontowana w mieszkaniu, sama jednostka zewnętrzna powinna być odpowiednio zabezpieczona: przed wiatrem bądź przed negatywnym oddziaływaniem innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo usytuowanie tego typu agregatów powinno zapobiegać możliwości pobierania zanieczyszczonego powietrza. Należy jeszcze podkreślić, że jednostki zewnętrzne klimatyzacji montowane na najniższych kondygnacjach muszą być instalowane zgodnie z obostrzeniami:
- odległość nie mniejsza niż 8 metrów od drogi
- odległość nie mniejsza niż 8 metrów od parkingu na więcej niż 20 pojazdów
- odległość nie mniejsza niż 8 metrów od miejsc składowania odpadów
Funkcjonowanie klimatyzacji w bloku a poziom hałasu
Nie jest żadną tajemnicą, że podczas pracy klimatyzatory generują mniejszy lub większy hałas. Jak wyglądają więc dopuszczalne normy w tym zakresie? Najnowsze aktualizacje mówią o maksimum 45 dB w nocy oraz maksymalnie 55 dB w ciągu dnia. Wytyczne te dotyczą absolutnie wszystkich terenów zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej oraz wspólnot zamieszkania zbiorowego.